Gladiolus Black Surprise - BIO
Reference: B2022
Denna 'Sword Lily' kommer säkert att bli en härlig överraskning i din trädgård! Från de svarta knopparna och de första kronbladen växer det ut sammetslena, djupröda blommor. Med denna gladiolus i din trädgård eller i en vas kommer du inte att misslyckas med att göra ett uttalande.
Eller har du redan gjort det genom att köpa dem ekologiskt från oss?
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Gladiolus, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 100-120cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Soligt |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 10-15 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 20-30 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Rød | Svart |
| Lämplig för | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | gladiolus stor blomning |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |

