Gladiolus Black Surprise - ORG
Reference: B2022
This 'Sword Lily' will surely be a lovely surprise in your garden! From its black buds and first petals, it grows velvety deep red flowers. With this gladiolus in your garden or a vase, you won't fail to make a statement.
Or did you already do so by buying them organically from us?
adidas
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Gladiolus, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 100-120cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | Pre-sprouting from March | May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 10-15 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 20-30 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Red | Black |
| Suitable for | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Gladioli Large Flowering |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |

