Gladiolus Black Surprise - BIO
Reference: B2022
Denne 'Sword Lily' vil helt sikkert være en dejlig overraskelse i din have! Fra de sorte knopper og de første kronblade vokser der fløjlsagtige, dybrøde blomster. Med denne gladiolus i din have eller i en vase kan du ikke undgå at gøre opmærksom på dig selv.
Eller har du allerede gjort det ved at købe dem økologisk hos os?
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Gladiolus, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 100-120cm |
| Blomsterdiameter | 5-10 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Solrig |
| Plantetid | Forspire fra marts | maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | I kolde zoner: grav ud og opbevar om vinteren |
| Planteafstand | 10-15 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 20-30 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Röd | Sort |
| Velegnet til | Afskårne blomster | Bier Venlige |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | gladiolus stor blomning |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |

