Crocosmia George Davidson - ORG
Reference: B9045
Crocosmia ’George Davidson’ kan verkligen kallas en sydafrikansk skönhet, eftersom det är därifrån den ursprungligen kommer. Skönheten kommer från de orange-gula (eller är det gul-orange) blommorna som ger din trädgård en mjuk, varm glöd som du kan njuta av från juli till september. Ett litet tips: vid övervintring med hårt vinterväder är det bra att täcka över dem eller förvara dem frostfritt i skjulet, precis som dina dahlior.
Beställ nu, leverans från mitten av mars.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Olika växter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 60-70cm | 70-80cm | 80-100 cm |
| Blommediameter | 2-3 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 7. Högsommar (jul-aug) | 8. Mitten av sensommaren (aug-sep) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 10-15 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 20-50 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Gul |
| Lämplig för | Växter för krukor | Klippa blommor | Bin Vänliga |

