Crocosmia George Davidson - ORG
Reference: B9045
Crocosmia ›George Davidson‹ kan absolut kaldes en sydafrikansk skønhed, for det er der, den stammer fra. Skønheden kommer fra de orange-gule (eller er det gule-orange) blomster, der giver din have en blød, varm glød, som du kan nyde fra juli til september. Et lille tip: Ved overvintring med hårdt vintervejr er det en god idé at dække dem til, eller du kan opbevare dem frostfrit i skuret, ligesom du gør med dine dahliaer.
Bestil nu, levering fra midten af marts.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Forskellige planter
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 60-70cm | 70-80cm | 80-100 cm |
| Blomsterdiameter | 2-3 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 7. Højsommer (jul-aug) | 8. Midt på sensommeren (aug-sep) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 10-15 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 20-50 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Gul |
| Velegnet til | Planter til krukker | Afskårne blomster | Bier Venlige |

