Crocosmia George Davidson - ORG
Reference: B9045
Crocosmia ‘George Davidson’ can definitely be called a South African beauty, because that is where they originate from. Their beauty comes from the orange-yellow (or is it yellow-orange?) flowers that give your garden a soft, warm glow, which you can enjoy from July to September. A little tip: during harsh winter weather, it is advisable to cover them or store them in a frost-free shed, just like your dahlias.
Order now, delivery from mid March.
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Various plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 60-70cm | 70-80cm | 80-100 cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) | 8. Mid to late Summer (Aug-Sep) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 10-15 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 20-50 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Yellow |
| Suitable for | Plants for pots | Cut flowers | Bee Friendly |

