Armoracia Rusticana Pepparrot - BIO
Reference: B9039
Naturligt framodlade, ekologiskt certifierade. Välj standardpåse med 3 barrotade plantor, alternativt ett storpack.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Olika växter, Grönsaksträdgård
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 120-140cm |
| Blommediameter | <1 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 5. Vår (sen) (maj-juni) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | februari - maj |
| Skördeperiod | November - mars |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Planteringsdjup | 5-8 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Vit |
| Lämplig för | Ätbara delar | Markväxt |
| Levereras som | Barrotade plantor i påse |
| Grupp | Örter | Korsblommiga |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |