Armoracia Rusticana Peberrod - BIO
Reference: B9039
Økologisk dyrket 3 barrodsplanter pr. pakke (eller vælg værdipakken).
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Forskellige planter, Køkkenhave
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 120-140cm |
| Blomsterdiameter | <1 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 5. Sene forår (maj-juni) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | februar - maj |
| Høstperiode | November - marts |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 40 cm |
| Plantedybde | 5-8 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Hvid |
| Velegnet til | Spiselige dele | Bunddække |
| Leveres som | Nøgne rødder i posen |
| Gruppe | Urter | Korsblomst |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |