Tulbaghia Violacea - BIO
Reference: B9034
Kallas också "vild vitlök". Lämplig som blommande kantväxt men trivs även nära vatten. Är måttligt härdig och behöver vinterförvaras frostfritt. Naturligt odlade, ekologiskt certifierade. 3 barrotade plantor per påse (eller välj ett storpack).
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Olika växter, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 40-50cm |
| Blommediameter | 2-3 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Soligt |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Lägg till extra skydd för vintern |
| Planteringsavstånd | 20-25 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 15-20 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Rosa |
| Lämplig för | Ätbara delar | Markväxt | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Barrotade plantor i påse |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |