Tulbaghia Violacea - BIO
Reference: B9034
Also called "Wild Garlic". Great as flowering perennial for borders and swamp like areas. Not fully hardy so it requires winter protection. Grown certified organically. 3 bare roots per pack (or select the value pack).
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Various plants, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 40-50cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Add extra cover for the winter |
| Planting distance | 20-25 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 15-20 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Edible parts | Ground cover | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Bare-roots in bag |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |