Tulbaghia Violacea - BIO
Reference: B9034
Også kaldet "Wild Garlic". Fantastisk som blomstrende staude til border og sumplignende områder. Ikke helt hårdfør, så den kræver vinterbeskyttelse. Dyrkes certificeret økologisk. 3 nøgne rødder pr. pakke (eller vælg værdipakken).
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Forskellige planter, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 40-50cm |
| Blomsterdiameter | 2-3 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Solrig |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Tilføj ekstra dækning til vinteren |
| Planteafstand | 20-25 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 15-20 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Lyserød |
| Velegnet til | Spiselige dele | Bunddække | Afskårne blomster | Bier Venlige |
| Leveres som | Nøgne rødder i posen |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |