Fransk Dragon - BIO
Reference: B8504
Den franska dragonörten (Artemisia dracunculus) är en buskig perenn som tappar sina blad och växer tillbaka varje vinter. De dekorativa, örtartade och aromatiska bladen är mörkgröna och växer i en linje. Den blommar i juli och augusti med riktigt gula blommor.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Grönsaksträdgård, Perenner, Örter, Ätliga växter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 70-80cm |
| Blommediameter | 2-3 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 7. Högsommar (jul-aug) | 8. Mitten av sensommaren (aug-sep) |
| Placering | Sol till halvskugga | Soligt |
| Planteringstid | mars - maj |
| Skördeperiod | Sommar (mitt)–höst |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Lägg till extra skydd för vintern |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Grön |
| Lämplig för | Ätbara delar | Växter för krukor |
| Levereras som | Rotad växt i 12,5 cm behållare |
| Grupp | Örter | Perenner |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |