Estragon - BIO
Reference: B8504
Den franske estragon (Artemisia dracunculus) er en busket staude, der taber bladene og vokser ud igen hver vinter. De dekorative, urteagtige og aromatiske blade er mørkegrønne og vokser i en linje. Den blomstrer i juli og august med mistænkelige gule blomster.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Køkkenhave, Stauder, Urter, Spiselige planter
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 70-80cm |
| Blomsterdiameter | 2-3 cm |
| Pottestørrelse | P11 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 7. Højsommer (jul-aug) | 8. Midt på sensommeren (aug-sep) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge | Solrig |
| Plantetid | marts - maj |
| Høstperiode | Midt sommer-Efterår |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Tilføj ekstra dækning til vinteren |
| Planteafstand | 40 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Grøn |
| Velegnet til | Spiselige dele | Planter til krukker |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 12,5 cm beholder |
| Gruppe | Urter | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |