Timjan - BIO
Reference: B8501
Thymus vulg. 'Faustini', vanlig, tysk eller trädgårdstimotej är mycket mångsidig: Sallader, fisk, kött, grill, gryta eller medelhavsrätter är alla möjliga med denna! Timjan kan användas färsk eller torkad. De unga bladen har den bästa smaken.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Grönsaksträdgård, Perenner, Örter, Ätliga växter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 15-25cm |
| Blommediameter | 2-3 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 5. Vår (sen) (maj-juni) |
| Placering | Soligt |
| Planteringstid | mars - maj |
| Skördeperiod | Året runt |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 20-25 cm |
| Växtdensitet | 12-15 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Lila |
| Lämplig för | Ätbara delar | Markväxt | Växter för krukor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Rotad växt i 11 cm behållare |
| Grupp | Örter | Perenner |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |