Garden Thyme - ORG
Reference: B8501
Thymus vulg. 'Faustini', common, German, or garden Thyme is very versatile: Salades, fish, meat, grill, stew, or mediterranean dishes are all possible! It can be used freshly or dried. The young leaves have the best taste.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Kitchen garden, Garden perennials, Herbs, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 15-25cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 5. Late Spring (May-June) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Harvest time | Year round |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 20-25 cm |
| Plant density | 12-15 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Purple |
| Suitable for | Edible parts | Ground cover | Plants for pots | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Herbs | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |