Viola Cornuta - BIO
Reference: B8066
Vanlig hundviol. Blommar från mars till juli med ätbara flerfärgade blommor. Höjd 10-20 cm.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter, Perenner, Ätliga växter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 15-25cm |
| Blommediameter | 3-5 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 4. Vår (mitt–sen) - (apr-maj) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 20-25 cm |
| Växtdensitet | 12-15 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Blandede Farver |
| Lämplig för | Ätbara delar | Växter för krukor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Rotad växt i 11 cm behållare |
| Grupp | Perenner |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |