Viola Cornuta - BIO
Reference: B8066
Almindelig hundeviolet. Blomstrer fra marts til juli med spiselige flerfarvede blomster. Højde på 10-20 cm.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Sommerblomstrende løg til bier, Stauder, Spiselige planter
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 15-25cm |
| Blomsterdiameter | 3-5 cm |
| Pottestørrelse | P11 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 4. Midt - sene forår (apr-maj) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 20-25 cm |
| Plantetæthed | 12-15 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Blandade Färger |
| Velegnet til | Spiselige dele | Planter til krukker | Bier Venlige |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 11 cm beholder |
| Gruppe | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |