Dahlia Mödrar Recept Röd-Rosa 4 ST - BIO
Reference: B1093
Med den här härliga dahliamixen kan du njuta av 100 dagars blomning i rosa och rött. En blandning för både rabatt och snitt. Framodlas ekologiskt, därmed ett utmärkt bidrag till en säker miljö för både människor och djur. Blommorna kan avnjutas från sommarens mitt till senhösten. Naturligt framodlade, ekologiskt certifierade. Välj en standardpåsen med 4 knölar, alternativt ett storpack.
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Dahlior, Dekorativdahlior, Tallriksdahlior, Halvkaktusdahlior
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 60-70cm |
| Blommediameter | 15-20 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 60 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Blandede Farver |
| Lämplig för | Växter för krukor | Klippa blommor |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Dahlior |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |