Mødre Opskrift Dahlia Mix Rød- Lyserød 4 ST - BIO
Reference: B1093
Enjoy up to 100 days of pink and red flowers with this lovely dahlia mix. A mix of border dahlias and cut flower dahlias. Grown organically and therefore an excellent contribution to a safe environment for mankind and birds. Enjoy flowers from mid summer until late autumn. 4 tubers per pack.
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Dahliaer, Dekorative georginer, Dinnerplate georginer, Semi-kaktus georginer
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 60-70cm |
| Blomsterdiameter | 15-20 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | Forspire fra marts | maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | I kolde zoner: grav ud og opbevar om vinteren |
| Planteafstand | 60 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Blandade Färger |
| Velegnet til | Planter til krukker | Afskårne blomster |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | Dahliaer |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |