Tiarella Spring Symphony - BIO
Reference: B8083
Foamflowers are good ground covers, whose flowers from April to June provide wonderful food for bees and butterflies. The flower spikes start with a pale pink bud and become small white flowers on several flowering spikes. Perfect for those corners of the garden that get a little less sun. They are very hardy, albeit with a little less foliage.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Perenner
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 30-40cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 4. Vår (mitt–sen) - (apr-maj) | 5. Vår (sen) (maj-juni) |
| Placering | Skugga till halvsol |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtdensitet | 9-12 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Rosa | Vit |
| Lämplig för | Markväxt | Bin Vänliga |
| Levereras som | Rotad växt i 11 cm behållare |
| Grupp | Perenner |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |