Tiarella Spring Symphony - ORG
Reference: B8083
Foamflowers are good ground covers, whose flowers from April to June provide wonderful food for bees and butterflies. The flower spikes start with a pale pink bud and become small white flowers on several flowering spikes. Perfect for those corners of the garden that get a little less sun. They are very hardy, albeit with a little less foliage.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
adidas
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 30-40cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 4. Middle - late Spring (Apr-May) | 5. Late Spring (May-June) |
| Prefered location | Shade or partial sun |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink | White |
| Suitable for | Ground cover | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |