Tiarella Spring Symphony - BIO
Reference: B8083
Foamflowers are good ground covers, whose flowers from April to June provide wonderful food for bees and butterflies. The flower spikes start with a pale pink bud and become small white flowers on several flowering spikes. Perfect for those corners of the garden that get a little less sun. They are very hardy, albeit with a little less foliage.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Stauder
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 30-40cm |
| Blomsterdiameter | 5-10 cm |
| Pottestørrelse | P11 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 4. Midt - sene forår (apr-maj) | 5. Sene forår (maj-juni) |
| Foretrukne placering | Skygge og halv sol |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 30 cm |
| Plantetæthed | 9-12 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Lyserød | Hvid |
| Velegnet til | Bunddække | Bier Venlige |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 11 cm beholder |
| Gruppe | Stauder |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |