Anisisopar - Agastache Black Adder - BIO
Reference: B8085
Dropväxt, anisnetel eller helt enkelt Agastache. En hel del namn för att beskriva en mycket väl doftande perenn. Bara en lätt beröring ger en härlig doft av lakrits. Om du förutom doften också gillar utseendet, inga problem! Agastache Black Adder har vackra lila blommor som inte bara är attraktiva för oss, utan också för bin och fjärilar! Behöver du fler skäl för att plantera dessa 100 % ekologiskt odlade växter i din trädgård?
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter, Perenner
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 50-60cm |
| Blommediameter | <1 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Blå |
| Lämplig för | Ätbara delar | Växter för krukor | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Rotad växt i 11 cm behållare |
| Grupp | Perenner |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |

