Hemerocallis Frans Hals - BIO
Reference: B8015
Alla delar av Hemerocallis är ätliga. Rötterna smakar lite som mjölkpotatis. Blommorna smakar som krispigt sallad (men lite sötare).
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter, Perenner, Ätliga växter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 50-60cm |
| Blommediameter | 10-15 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 7. Högsommar (jul-aug) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Orange |
| Lämplig för | Ätbara delar |
| Levereras som | Rotad växt i 11 cm behållare |
| Grupp | Perenner |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |