Hemerocallis Frans Hals - ORG
Reference: B8015
Hemerocallis ‘Frans Hals’, daylily. The 'Frans Hals' daylily is a delicacy in your kitchen. Edible part of the plant: Flower and leaf Good partners of Daylily in the garden are: Garden Phlox (Phlox), Larkspur (Delphinium), Cranesbill (Geranium), Bergamot (Monarda), and various tall ornamental grasses.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 50-60cm |
| Flower size | 10-15 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 50 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Orange |
| Suitable for | Edible parts |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |