Hemerocallis Frans Hals - BIO
Reference: B8015
"Hemerocallis 'Frans Hals', daglilje. Dagliljen 'Frans Hals' er en delikatesse i dit køkken. Plantens spiselige del: Blomst og blad. Gode partnere af Daylily i haven er: Have Phlox (Phlox), Larkspur (Delphinium), Cranesbill (Geranium), Bergamot (Monarda) og forskellige høje prydgræsser.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Sommerblomstrende løg til bier, Stauder, Spiselige planter
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 50-60cm |
| Blomsterdiameter | 10-15 cm |
| Pottestørrelse | P11 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 7. Højsommer (jul-aug) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 50 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Appelsin |
| Velegnet til | Spiselige dele |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 11 cm beholder |
| Gruppe | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |