Echinacea Purpurea Alba - BIO
Reference: B8010
Den vita solhatten besöks ofta av bin och fjärilar. Koltblomman är en saltbeständig växt och därför mycket lämplig för kustnära trädgårdar. Den blommar runt juli och fram till september.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter, Perenner, Ätliga växter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 50-60cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 7. Högsommar (jul-aug) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Vit |
| Lämplig för | Ätbara delar | Växter för krukor | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Rotad växt i 11 cm behållare |
| Grupp | Echinacea | Perenner |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |