Dahlia Mödrar Recept Röd-Rosa 3 ST v3 - BIO
Reference: B1093-V3
jut av upp till 100 dagar av rosa och röda blommor med denna härliga dahliablandning. En blandning av kantdahlior och snittblomsdahlior. Odlad ekologiskt och därför ett utmärkt bidrag till en säker miljö för mänskligheten och fåglar. Njut av blommor från mitten av sommaren till sen höst. 3 blomlökar per förpackning.
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Dahlior, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 40-50cm | 50-60cm |
| Blommediameter | 20-25 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Blandede Farver |
| Lämplig för | Växter för krukor | Klippa blommor |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Dahlior |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |