Mødre Opskrift Dahlia Mix Rød- Lyserød 3 ST v3 - BIO
Reference: B1093-V3
Nyd op til 100 dage med lyserøde og røde blomster med denne dejlige dahliablanding. En blanding af border dahliaer og afskårne blomster dahliaer. Økologisk dyrket og derfor et fremragende bidrag til et sikkert miljø for mennesker og fugle. Nyd blomster fra midten af sommeren til det sene efterår. 3 blomsterløg pr pakke.
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Dahliaer, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 40-50cm | 50-60cm |
| Blomsterdiameter | 20-25 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | Forspire fra marts | maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | I kolde zoner: grav ud og opbevar om vinteren |
| Planteafstand | 50 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Blandade Färger |
| Velegnet til | Planter til krukker | Afskårne blomster |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | Dahliaer |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |