Dahlia Bee Mix Roze-Rood 4 ST - BIO
Reference: B1092
Här är en mix av rosa- och rödfärgade kragdahlior som gör både bin och fjärilar lyckliga! Denna sort är något lägre och perfekt för plantering i kruka. Njut av en blomning som sträcker sig från mitten av sommaren till senhösten. Naturligt framodlade, ekologiskt certifierade. Välj standardpåse med 4 knölar (Fantastico, Festivo, Hartenaas).
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Dahlior, Kragdahlior, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 50-60cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Planteringsdjup | 10-15 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Blandede Farver |
| Lämplig för | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Bin Vänliga |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |