Dahlia Bee Mix Roze-Rood 4 ST - BIO
Reference: B1092
Happy Bee Mix of 4 pink and red coloured collarette dahlias with an open heart. Lower growing varieties ideal for containers. Grown organic and therefore excellent for bees and butterflies. Enjoy flowers from mid summer until late autumn. 4 tubers per pack (Fantastico, Festivo, Hartenaas).
Unfortunately, this product is sold out.
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Dahlias, Collarette dahlias, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 50-60cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | Pre-sprouting from March | May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 40 cm |
| Planting depth | 10-15 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Mixed Colours |
| Suitable for | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Bee Friendly |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |