Dahlia Japlou - BIO
Reference: B1056
Med Dahlia Japlou får du tillbaka elden i din trädgård. Och inte bara lite grann... Med sina meterhöga stjälkar och enorma blommor kommer din trädgård att stå i lågor på nolltid. Blombladen har en något ljusare färg på insidan än på utsidan, och de två orangefärgerna tillsammans skapar en eldig fest! Och den festen varar länge, för Dahlia Japlou blommar från början av sommaren till hösten!
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
Sommarblommande, Dahlior, Dekorativdahlior, Tallriksdahlior
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 80-100 cm |
| Blommediameter | 10-15 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Soligt |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 60 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Gul | Orange |
| Lämplig för | Klippa blommor |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Dahlior |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |









