Dahlia Japlou - BIO
Reference: B1056
Bring the fire back into your garden with the Dahlia Japlou. And not just a little bit... with stems reaching a meter high and enormous flowers, your garden will be ablaze in no time. The petals are slightly lighter on the inside than on the outside, and these two shades of orange combine to create a fiery celebration! And that celebration lasts a long time, because the Dahlia Japlou blooms from early summer until autumn!
adidas
Natural Bulbs
Summer flowering, Dahlias, Decorative dahlias, Dinner plate dahlias
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 80-100 cm |
| Flower size | 10-15 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | Pre-sprouting from March | May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 60 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Yellow | Orange |
| Suitable for | Cut flowers |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Dahlias |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |









