Dahlia Dekorativ Röd - BIO
Reference: B1002
En vacker, stor röd prydnadsdahlia
Ibland finns det produkter som inte behöver mer information än bilden. Denna prydnadsdahlia är en sådan.
Stor röd dahlia med en diameter på cirka 8 centimeter som blir ungefär en meter hög. Plantera, låt växa, klipp av till vasen och upprepa det fram till oktober! Njut alltså fullt ut av ekologiska blommor!
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Dahlior, Dekorativdahlior
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 80-100 cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 60 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Rød |
| Lämplig för | Klippa blommor |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Dahlior |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |

