Dahlia Decorative Red - ORG
Reference: B1002
A beautiful, large red decorative dahlia
Sometimes there are products that need no further description beyond the image. This decorative dahlia is one of them.
A large red Dahlia flower with a diameter of about 8 centimeters that grows to about one meter tall. Plant it, let it grow, cut it for the vase, and repeat until October! So you can fully enjoy organic flowers!
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Dahlias, Decorative dahlias
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 80-100 cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | Pre-sprouting from March | May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 60 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Red |
| Suitable for | Cut flowers |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Dahlias |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |

