Gladiolus Piet Mohlen - ORG
Reference: B2021
Enjoy the classic beauty of the Gladiolus Piet Mohlen this summer. Only nature can create flowers this stunningly white! These tall, elegant gladioli are a true asset for everyone, bringing brilliance to both your garden and your vase!
You can order the Gladiolus Piet Mohlen with complete peace of mind, they are organically grown!
adidas
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Gladiolus, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 100-120cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | Pre-sprouting from March | May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 10-15 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 20-30 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | White |
| Suitable for | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Gladioli Large Flowering |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |