Liatris Spicata - ORG
Reference: B9003
Enchanting purple candles with grasslike foliage grow end of summer into september, suitable as cut flowers. Perennial. Grown 100% organically. 7 bulbs per standard pack (or select a value pack).
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Various plants, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 50-60cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 10-15 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Purple |
| Suitable for | Bee Friendly |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |











