Liatris Spicata - BIO
Reference: B9003
De fortryllende lilla stængler med græslignende blade vokser sidst på sommeren og frem til september og er velegnede som snitblomster. Flerårig. Dyrkes 100% økologisk. 7 løg pr. standardpakke (eller vælg en værdipakke).
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Forskellige planter, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 50-60cm |
| Blomsterdiameter | 5-10 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 10-15 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 9-12 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Violet |
| Velegnet til | Bier Venlige |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |











