Oxalis Deppei Iron Cross - ORG
Reference: B9001
This Oxalis tetraphylla is aka Four-Leaf Clover. It is said to bring luck to the finder. For sure our bees will consider it luck when they find this organically grown plant with clusters of rosy-pink flowers. Leaves are decoratively marked deep-purple in the centre. 15 bulbs per pack (or select a value pack).
adidas
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Various plants, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 5-15cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Add extra cover for the winter |
| Planting distance | 10-15 cm |
| Planting depth | 5-8 cm |
| Plant density | 20-50 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Edible parts | Ground cover | Plants for pots | Bee Friendly |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |

