Oxalis Deppei Iron Cross - BIO
Reference: B9001
Denne Oxalis tetraphylla er også kendt som firkløver. Det siges, at den bringer held til den, der finder den. Vores bier vil helt sikkert betragte det som held, når de finder denne økologisk dyrkede plante med klaser af rosenrøde blomster. Bladene er dekorativt markeret dyblilla i midten. 15 løg pr. pakke (eller vælg en værdipakke).
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Forskellige planter, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 5-15cm |
| Blomsterdiameter | 2-3 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Tilføj ekstra dækning til vinteren |
| Planteafstand | 10-15 cm |
| Plantedybde | 5-8 cm |
| Plantetæthed | 20-50 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Lyserød |
| Velegnet til | Spiselige dele | Bunddække | Planter til krukker | Bier Venlige |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |

