Dahlia Breeder Mix - ORG
Reference: B1042
Everyone who walks past the fields of breeder Eric Breed is impressed by this mixture of cheerful open heart dahlias. They are very suitable for cutting for the vase and bees buzz happily on and around them. And now grown organically for Natural Bulbs exclusively. 5 tubers per bag.
adidas
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Dahlias, Open heart dahlias, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 70-80cm |
| Flower size | 10-15 cm | 15-20 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) | 8. Mid to late Summer (Aug-Sep) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | Pre-sprouting from March | May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 50 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 6-9 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Mixed Colours |
| Suitable for | Edible parts |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Bee Friendly |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |