Dahlia Breeder Mix - BIO
Reference: B1042
Alle, der går forbi Eric Breeds marker, bliver imponeret over denne blanding af muntre dahliaer med åbne hjerter. De er meget velegnede til afskæring til vasen, og bierne svirrer lystigt på og omkring dem. Og nu dyrkes de økologisk udelukkende for Natural Bulbs. 3 per pose.
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Dahliaer, Dahliaer med åbent hjerte, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 70-80cm |
| Blomsterdiameter | 10-15 cm | 15-20 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 7. Højsommer (jul-aug) | 8. Midt på sensommeren (aug-sep) |
| Foretrukne placering | Solrig |
| Plantetid | Forspire fra marts | maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | I kolde zoner: grav ud og opbevar om vinteren |
| Planteafstand | 50 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 6-9 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Blandade Färger |
| Velegnet til | Spiselige dele |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | Bier Venlige |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |