Anemone de Caen - BIO
Reference: B9036
Anemonerna coronaria ’De Caen’ är rikblommande knölar. Blommorna finns i friska nyanser som rött, vitt, rosa, lila och blått. När man blandar dem är det alltid en överraskning vilka färger som kommer fram. Anemonerna har silkeslena kronblad och ett iögonfallande mörkt hjärta. De blir mellan 20 och 40 cm höga och är perfekta för att lysa upp rabatter eller rabattkanter. De är också vackra som en bukett på bordet. De trivs bäst på en något skyddad plats. Innan du planterar dem ska du låta knölarna ligga i blöt i vatten i 24 timmar, vilket stärker grokraften och blomningen. På bilden ser du skillnaden: före och efter blötläggningen i vatten har knölarna absorberat all fukt. Åh, och bina älskar dem!
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 40-50cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Lägg till extra skydd för vintern | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 5-8 cm |
| Planteringsdjup | 5-8 cm |
| Växtdensitet | 50-100 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Blandede Farver |
| Lämplig för | Växter för krukor | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Anemone |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |







