Acidanthera - BIO
Reference: B9021
Gladiolus callianthus. Vackra snittblommor med mycket iögonfallande hängande vita blommor. Acidanthera tillhör familjen gladioler och lockar bin. Ekologiskt odlad. 10 knölar per förpackning (eller välj den prisvärda förpackningen).
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Olika växter, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 90-100cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | april - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 10-15 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 20-50 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Vit |
| Lämplig för | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | gladiolus stor blomning |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |

