Acidanthera - BIO
Reference: B9021
Gladiolus callianthus. Smukke afskårne blomster med meget iøjnefaldende hængende hvide blomster. Acidanthera tilhører gladiolusfamilien og tiltrækker bier. Økologisk dyrket. 10 knolde pr. pakke (eller vælg den fordelagtige pakke).
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Forskellige planter, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 90-100cm |
| Blomsterdiameter | 5-10 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | Forspire fra marts | april - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | I kolde zoner: grav ud og opbevar om vinteren |
| Planteafstand | 10-15 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 20-50 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Hvid |
| Velegnet til | Afskårne blomster | Bier Venlige |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | gladiolus stor blomning |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |

