Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - BIO
Reference: B8097
Thuja occidentalis ’Tiny Tim’ har inte fått sitt namn utan anledning. Det är en liten barrträd eller dvärgbarrträd. Fördelen med detta långsamt växande barrträd är att du enkelt kan plantera det i en kruka, ställa det på din terrass och lika enkelt klippa det i form i juni (men det går bra att göra oftare). På vintern förblir denna västerländska livsträd (som den också kallas) vackert grön, 365 dagar om året.
Den ekologiskt odlade Thuja occidentalis ’Tiny Tim’ levereras i en kruka på drygt en liter med ett starkt rotsystem i en näringsrik jord.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Perenner
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 60-70cm |
| Blommediameter | 1-2 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 5. Vår (sen) (maj-juni) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 60 cm |
| Växtdensitet | 2 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Grön |
| Lämplig för | Växter för krukor |
| Levereras som | Rotad växt i 11 cm behållare |
| Grupp | Perenner |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |