Dahlia Marieke Nolsen - ORG
Reference: B1066
Att döpa en dahlia till ”Marieke Nolsen” är ett ganska djärvt drag, eftersom det måste vara en riktigt vacker dahlia! Lyckligtvis blev Marieke snabbt förtjust i denna skönhet, och tillsammans med odlaren kunde vi döpa denna dahlia efter henne. Hon införlivade omedelbart dahliorna i en fantastisk bukett – titta bara på bilderna.
Lyckligtvis för dig kunde vi köpa in dessa dahlior direkt, så att även du kan ha dem i din trädgård och i din vas nästa sommar.
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
Sommarblommande, Dahlior, Pompomdahlior, Dekorativdahlior
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 100-120cm |
| Blommediameter | 10-15 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Soligt |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 60 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Vit |
| Lämplig för | Klippa blommor |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Dahlior |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |







