Convallaria Rosea - BIO
Reference: B9032
This pink cultivar of "Lily-of-the-Valley" is a great naturalizer. Returns in your garden each year to amaze you with its color and scent. Grown certified organically. 3 bare roots per pack (or select the value pack).
Unfortunately, this product is sold out.
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Various plants, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 15-25cm |
| Flower size | <1 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 4. Middle - late Spring (Apr-May) |
| Prefered location | Shade or partial sun |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Add extra cover for the winter |
| Planting distance | 10-15 cm |
| Planting depth | 1-3 cm |
| Plant density | 20-50 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Plants for pots | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Bare-roots in bag |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |