Convallaria Rosea - BIO
Reference: B9032
Denne lyserøde sort af "Lily-of-the-Valley" er en fantastisk naturalistisk plante. Den vender tilbage i din have hvert år for at forbløffe dig med sin farve og duft. Dyrkes certificeret økologisk. 3 nøgne rødder pr. pakke (eller vælg værdipakken).
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Forskellige planter, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 15-25cm |
| Blomsterdiameter | <1 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 4. Midt - sene forår (apr-maj) |
| Foretrukne placering | Skygge og halv sol |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Tilføj ekstra dækning til vinteren |
| Planteafstand | 10-15 cm |
| Plantedybde | 1-3 cm |
| Plantetæthed | 20-50 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Lyserød |
| Velegnet til | Planter til krukker | Afskårne blomster | Bier Venlige |
| Leveres som | Nøgne rødder i posen |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |