Lilium OT Tisento - BIO
Reference: B9022
Oriental Lilies in the pristine colour white are magnificent flowers and they return annually, because they are winterhardy. From certified organic culture. 3 bulbs per pack (or select the value pack).
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Various plants, Summer garden for pollinators
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 60-70cm | 70-80cm |
| Flower size | 15-20 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) | 8. Mid to late Summer (Aug-Sep) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 20-25 cm |
| Planting depth | 10-15 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | White |
| Suitable for | Plants for pots | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |